Ako vyberať priadze na pletenie

Priadza na pletenie sa predáva namotaná do pradien alebo klbiek. V pradenách sa zvyčajne predávajú ručne farbené alebo ručne spracovávané chúlostivé priadze, napr. priadze s perličkami. Priadzu z pradena je potrebné pred pletením namotať do klbka.

Najobvyklejšia váha klbka je 50g. V 100g klbkách sa predávajú veľmi hrubé priadze (pri 50g klbku by ste mali uzlík v každom druhom riadku) a často aj štandardné ponožkové priadze, ktorých spotreba na pár „dospelých“ ponožiek (až do pánskej veľkosti 45 - 46) sa blíži 100g. V 25g klbkách sa predávajú jemné alebo vzácne priadze ako angora, mohér alebo kašmír, aby sa vlákna pri skladovaní vlastnou váhou príliš nezaťažovali a aby ste si vzhľadom k vysokej cene mohli kúpiť len nevyhnutné množstvo priadze.

Mäkkosť, splývavosť či pevnosť ručného úpletu je v konečnom dôsledku ovplyvnená nielen pôvodom použitého vlákna a spôsobom jeho spracovania, ale aj záverečnou fázou spracovania – pletením.
Aby ste dosiahli požadovaného výsledku, musíte brať do úvahy všetky nasledovné kritériá, ktoré drvivá väčšina výrobcov uvádza na tzv. adjustačných páskach alebo štítkoch.

1. Materiál priadze (Vlna, bavlna, ľan, alpaka, angora. - každý materiál má iné vlastnosti, viď Pôvod a vlastnosti vlákien)

2. Návin udáva dĺžku priadze v klbku v pomere k jeho hmotnosti. Vyjadruje sa počtom metrov na hmotnosť klbka napr. 125m/50g  alebo 425m/100g.
Reprezentuje nielen dĺžku priadze v klbku, ale sprostredkovane aj jej hrúbku - čím vyšší návin, tým dlhšia a tenšia priadza.

3. Odporúčané ihlice je číslo ihlíc, s použitím ktorých pri štandardnej technike pletenia dosiahnete optimálnu hustotu úpletu. Dobre poslúži kým sa naučíte priadze komplexne posudzovať podľa materiálového zloženia, spracovania a návinu. Tento údaj je len orientačný a na presné určenie hustoty úpletu je nevyhnutné si urobiť skúšobnú vzorku.

4. Hustota úpletu  sa vyjadruje počtom očiek a riadkov lícového žerzeja (lícne riadky hladko, rubové obratko) v tzv. skúšobnej vzorke o veľkosti 10x10 cm. Ako skúšobnú vzorku si pripravte štvorec najmenej 12x12, lepšie 15x15cm. Dôvodom prečo má byť skúšobná vzorka väčšia ako 10x10cm, sú skrúcajúce sa okraje na ktorých je úplet menej rovnomerný. Vzorku môžete vyprať (získate tak ďalšie informácie o vlastnostiach priadze) alebo len mierne napariť a nechať uschnúť. Potom spočítate počet očiek na 10 cm a počet riadkov na 10 cm. Snažte sa o čo najväčšiu presnosť a počítajte aj ½ očka. Najpresnejšie a najjednoduchšie je obstarať si na to počítací rámik.

Počet očiek a riadkov v skúšobnej vzorke uvádzaný na adjustačnej páske je snahou výrobcov o vyjadrenie optimálneho pomeru medzi mäkkosťou a pevnosťou výsledného úpletu. Slovo snaha je použité zámerne, pretože pri ručnom pletení sa výrazne prejavujú vaše individuálne danosti, skúsenosti a často aj momentálne rozpoloženie. Navyše má každý výrobca priadzí inú predstavu a tak sú niekedy údaje výrobcu prekvapivo nepresné.
Rozhodne si vždy na začiatku akejkoľvek práce (snáď s výnimkou jednoduchého šálu) urobte skúšobnú vzorku a podľa výsledku vyberte vhodné ihlice a upravte strih.
Neváhajte, pretože disproporčný a zle padnúci výrobok Vám radosť z pletenia nadlho pokazí.

Významným kritériom pre výber pletacej priadze je náročnosť údržby hotového úpletu.
V článku: Údržba úpletov z prírodných vlákien najdete všetko potrebné.