Údržba úpletov z prírodných vlákien
Pri údržbe a skladovaní ručne pletených odevov z prírodných vlákien najmä živočíšneho pôvodu (vlna, hodváb, kašmír, angora, mohér) dodržiavajte pokyny výrobcu priadze a všetky nasledovné pravidlá:
Ručne pletené odevy Neskladujte zavesené, vyťahali by sa. Uložte ich na suché a dobre vetrané miesto zložené naplocho tak, aby ťažšie kusy boli dolu. Na kašmírové, mohérové a angorské odevy už nič neukladajte.
Vlnené úplety neperte zbytočne. Pri normálnom používaní ich zvyčajne stačí nechať vyvetrať. Všetky prírodné materiály si s nežiadúcimi pachmi poradia výrazne lepšie ako syntetika. Najmä ovčia vlna je v tomto smere skutočný preborník.
Keď sa rozhodnete vlnu vyprať, použite vždy prací prostriedok určený na vlnu a Nikdy nepoužívajte aviváž. Zničili by ste tým prirodzené vlastnosti vlny, najmä jej objemnosť, prirodzenú pružnosť a schopnosť absorbovať pachy.
Vlnu nenechávajte vo vode zbytočne dlho. Majte na zreteli, že vlna (rovnako ako vaše vlasy) namočením stráca pevnosť a preto s ňou zaobchádzajte jemne. Neskrúcajte ju a Nežmýkajte. Len jemne stláčajte, aby prací roztok cez odev „prebublával“.
Najväčším rizikom pri praní vlny je možnosť, že pri nesprávnom zaobchádzaní môže mokrá vlna splstnatieť, t.j stratí objem, úplet sa „zahustí“ a „zrazí“.
K splstnateniu dôjde dvoma spôsobmi - intenzívnym mechanickým spracovávaním, trením alebo šúchaním a/alebo výraznou zmenou teploty vody pri praní. Dajte si preto pozor najmä na rozdiel teplôt pri praní a pláchaní. Aj pri praní bavlny dajte pozor na výraznú zmenu teplôt, aby ste predišli jej zrazeniu.
Splstnatenie vlny nie je vždy nežiadúce. V minulosti bolo z jedným z najrozšírenejších odevných materiálov vlnené súkno, čo nie je nič iné ako zaplstené riedko tkané vlnené plátno. Zaplsťovanie sa robilo za mokra „valchovaním“. Výsledkom bol vynikajúci, pevný, veľmi hrejivý a takmer vodeodolný materiál, ktorý Vás spoľahlivo chránil najmä ako horná vrstva oblečenia.
Aj vlnu určenú na pranie v práčke, ktorá sa označuje ako vlna s úpravou superwash, perte len pracími prostriedkami na vlnu a zásadne v programe Vlna, pretože bubon práčky sa v tomto režime menej otáča a odstreďovanie je zredukované na minimum. Dodržte maximálnu náplň práčky a radšej práčku naplňte menej ako viac.
Úprava superwash neznamená, že si môžete dovoliť čokoľvek. Pri superwash úprave sa vlnené vlákno na povrchu uhládza, pričom sú jemné šupinky na jeho povrchu buď odstraňované v kyslom roztoku, alebo je potiahnuté jemnučkou vrstvou polyméru. To je tiež dôvod, prečo u priadzí so superwasch úpravou môžete mať pocit, že sú jemnejšie ako tie bez nej. V každom prípade nie je superwash úprava nezničiteľná, takže ak nedodržíte pravidlá, povrch sa naruší a vlna sa začne opäť správať prirodzene t.j. splstnatie. Naopak, ak pravidlá dodržíte, údržba bude jednoduchá a úplet bezo zmeny.
Vlnené výrobky sušte tak, že ich po vypratí rozložíte na suchý uterák a zrolujete odev aj s uterákom ako roládu. Tým šetrne "odsajete" prebytočnú vodu. Postup môžete opakovať viackrát, až kým nevysajte väčšinu vody. Potom odev vodorovne rozložte do tvaru, ktorý má mať a v tejto polohe ho usušte. Najlepšie tak, aby sa zdola vetral, teda na sušiaku. Ak sušíte pulóvre alebo svetre dbajte na to, aby rukávy neviseli dole a vlastnou váhou a váhou stekajúcej vody sa nenaťahovali. Prírodné vlákna nesušte na radiátore ani na priamom slnku.
Keď odkladáte vlnené veci na dlhší čas, urobte opatrenia proti šatovým moliam. Šatové mole sú rozšírené po celom svete a je rozumné počítať s tým, že sa môžu objaviť aj u vás. Mole (presnejšie ich larvy) sa živia rohovinou a presne vedia, kde sa vo vašom šatníku nachádza najkvalitnejšia potrava. Ak im doprajete tmu, teplo, vlhko a trochu času, začnú sa množiť. Na odpudenie molí nemusíte používať chemické prípravky. Účinkujú aj plátené vrecúška s levanduľou alebo sušenými listami muškátov. Vložte ich medzi odevy a tie uložte niekam, kde ich aspoň občas pôjdete skontrolovať. Mole totiž zo všetkého najviac nenávidia čerstvý vzduch, svetlo a vyrušovanie.
Všeobecné grafické symboly údržby odevov – piktogramy poskytujú rýchlu informáciu o údržbe textilu.
Podľa normy sú všeobecné obrazové symboly (piktogramy) pre ošetrovanie textílií uvádzané v poradí pranie, bielenie, sušenie, žehlenie a profesionálne (chemické) ošetrovanie.
Postup prania znázorňuje vanička, v ktorej je uvedené číslo udávajúce maximálnu možnú teplotu pracieho kúpeľa. Ruka umiestnená vo vaničke symbolizuje ručné pranie a preškrtnutý piktogram znamená, že výrobok sa nesmie prať. Čiary pod vaničkou určujú spôsob plákania a žmýkania – čím viac čiar, tým šetrnejšie plákanie a žmýkanie je potrebné.
Symbolom bielenia je trojuholník - biely pre neobmedzené bielenie, preškrtnutý oznamuje, že bieliť sa nesmie.
Sušenie v bubnovej sušičke vyjadruje kruh vo štvorci. Počet bodiek v kruhu určuje teplotu sušenia – jedna bodka max. teplota sušenia 60 C, dve bodky 80 C.
Piktogramom žehlenia je žehlička a bodky na nej uvedené určujú maximálnu teplotu žehlenia. Jedna bodka 110 C, dve 150 C, tri 200 C.
Chemické čistenie nemá jeden, ale mnoho špecializovaných symbolov. Norma predpokladá, že chemické čistenie bude zverené odborným čiastiarňam.