Handarbeit und hobby 2014 21 - 23. 3. 2014
 

Tohto roku sme boli na veľtrhu Handarbeit und Hobby v Kolíne nad Rýnom druhý raz. Na udalosť roka som sa poctivo pripravovala a niekoľko týždňov pred rozhodujúcim víkendom som začala rad za radom lustrovať vystavovateľov, skúmať ich weby, vyrábať tabuľky a vpisovať do nich červené poznámky s mnohými výkričníkmi ...

Vzrušené šteklenie v žalúdku tak začalo už vo februári a najvyššiu úroveň dosiahlo, keď som na konci obrovskej vstupnej chodby výstavnej haly 5. uvidela veľké farebné típí firmy Addi. Knitted with Addi needles. Nie je to len obyčajný reklamný pútač. Keď sedíte vo vnútri a dierkami v štruktúre pletených a háčkovaných „skúšobných vzoriek“ na vás padá tlmené farebné svetlo, zabudnete na dupajúci dav vonku aj na tabuľky s červenými výkričníkmi.

Nespokojný tón v hlase mojich najbližších ma rýchlo vytrháva z neefektívneho a celkom neobchodníckeho snenia. Vstávať a cvičiť! Veď máme plán.

Rovno oproti pohyblivým schodom je expozícia Addi. Obzrieme si reklamný automat na ihlice a potom absolvujeme štandardnú veľtržnú debatu s milou pehavou slečnou. Najväčšou novinkou sú pre mňa knooky – akési háčiky s uškom, pomocou ktorých možno vytvoriť úplet. Doteraz ich neponúkali. Knooking som zaznamenala asi pred dvoma rokmi a zdá sa mi, že by mohol byť milým osviežením štandardných ručných prác.

Naša kontaktná osoba v KnitPro Suman niečo horlivo vysvetľuje trom zákazníkom a tak sa nás ujíma jej kolegyňa. Nové sú tašky a puzdrá na pomôcky z umelej kože a opäť knook hooks. Pekné drevené.

Teraz som naozaj nervózna. Expozícia najkvalitnejšej európskej mainstreamovej značky LANG. Švajčiarsky plnosortimentný výrobca uspokojí všetky materiálové aj módne požiadavky. Obrovská ponuka a výborná kvalita sa tu považuje za štandard. To by sme Nadobrejvlne mali mať. To by sme chceli. Značka je prezentovaná jednoducho, neokázalo a vkusne, bez veľkých emócií, explozívnych farieb a ohromujúcich konceptov. Len čierne a biele figuríny s modelmi, ktorým sa treba trocha prizrieť aby ich človek naozaj ocenil. Figuríny sú rozostavané pred ľahkými bielymi panelmi okolo pracovnej plochy, na ktorej sa pri malých stoloch dojednávajú obchody. Ekonomická sila, marketingová podpora, tradícia a sebavedomie značky sú očividné. Minulý rok sme rokovali priamo s Jacobom Langom. Since 1867 – teda s Langom šiestym či siedmym? Napísala som mu niekoľko mailov a... nič. Bola som veľmi sklamaná. Teraz je v plnom nasadení pri prvom stolíku. Keď oznámime odkiaľ sme, musíme čakať na správnu osobu. Po chvíli prichádza bacuľatá slečna, s prívetivým výrazom na tvári si vyžiada vizitku a potom nás oboznamuje s obchodnými podmienkami. Nič nové. Mantrou všetkých veľkých dodávateľov je množstvo. Veľké množstvo. Inak nie sú ochotní obchodovať. O tomto budeme musieť dôkladne porozmýšľať. Nechcem, aby sa naše portfólio scvrklo len na jednu značku...

Tú istú otázku v duchu riešim aj pri stánku Designer yarns. Hýri to tu farbami a mimoriadnymi priadzami. Obzerám a obchytkávam exponáty ako zaľúbený maturant spolužiačku. Je to krása. Lenže obchod je obchod a na Nora, Debbie Bliss, Louisu Harding, Araucaniu a Mirasol ešte musíme dorásť. Aspoňže vzťahy sú už nadviazané. DearFrans nie je na mieste. Nedáme mu na nás zabudnúť a nechávame mu u kolegu knižku, vizitku a srdečné pozdravy.

U Malabriga stretávame rovnaké priateľské tváre ako minule. „Naša“ Victoria ostala doma. Škoda. Stánok nemá žiaden mimoriadny nápad. Ani netreba. Všade naokolo sú husto navešané mäkké pradená krásnych žiarivých farieb, ktoré nepotrebujú komentár.

Ďalšia položka v zozname je Schoppelwolle. Rýchlo sa rozvíjajúca nemecká značka, ktorá si urobila meno prostredníctvom veselých „kúzelných“ samovzorovacích klbiek ponožkových priadzí, minulý rok nezvládla svoj úspech a pre nedostatok výrobných kapacít musela odmietať zákazníkov. Boli sme medzi nimi aj my. Spočiatku trochu nervózna pani nám predvádza všetko o čo máme záujem. Nefarbené priadze (vlna je zo šťastných oviec z ekologických chovov), veľmi pekné potlačené samovzorovacie klbká extrafein merina aj slávne Zauberball. Najzaujímavejšie sa mi vidia priadze upradené ich vlastnou metódou, pri ktorej dochádza k miernemu zaplsteniu povrchu. Volajú to príznačne Walktechnologie a je to údajne ich výrobný „patent.“ Tieto priadze vraj používaním zjemnejú a mäknú. Neviem, nemám osobnú skúsenosť. Dožadujem sa aspoň jedného skúšobného klbka, ale nie, nemajú tu ani chlp. Odnášame si katalóg, cenník a uistenie, že tento rok dodajú všetko a včas.

Jediná hmatateľná vec, ktorú si môžete na H+H kúpiť sú gombíky Jim Knopf. Predsavzala som si, že toho roku ma tlačenica v ich stánku neodradí. Mirka sa pridáva. Vytrváme a napokon trpezlivo čakajúcemu pánskemu zvyšku našej výpravy víťazoslávne predvádzame malú zbierku krásnych gombíkov. Dúfam, že niekoho potešia.

Po tomto výkone si všetci zaslúžime niečo extra príjemné. BC garn a Karen Noe. Obe dánske značky sme kontaktovali už minulý rok. Obe ponúkajú vynikajúcu kvalitu spracovania, špičkové prírodné materiály a pre mňa osobne mimoriadne príťažlivú, typicky severskú farebnosť, takú vzdialenú priamym, tvrdým, základným farbám priemerných výrobcov.

Karen Noe si tohto roku nechala vyrobiť vyše 70 prekrásnych odtieňov Shetlandskej vlny. Nádhera! Shetlandská vlna nie je pre každého, nemá jemnosť merina a má svoju cenu, ale tie farby...! Objednávame si vzorkovnicu a srdečne sa lúčime.

Sympatickí manželia Carstensenovci opäť bok po boku zastupujú záujmy svojej rodinnej firmy. Nepopieram, tu fungujú aj osobné sympatie. Tiež im nesieme knižku. Obchodné vzťahy máme vyriešené a tak sa komunikácia nesie v uvoľnenom, priateľskom duchu. Títo milí ľudia majú firmu so špičkovou produkciou. Majú najširšiu ponuku hodvábnych priadzí v Európe, všetky možné prírodné materiály a samozrejme, organickú vlnu a bavlnu. Semillu, Selbu a Albu. Len krôčik od oficiálneho certifikátu GOTS. Kvalita najkvalitnejšia a zas tie prekrásne farby. Pred rokom ma hneď dostali.

Rovnako ako môj najväčší tohtoročný objav - Rosy green wooll. Posledná úloha tabuľky. Vedie nás k nenápadnému stánočku, len jeden stolík a jeden regálik. Zdržanlivý Patrick a Rosy s krásnymi očami. Hrdo vystavený tohtoročný certifikát GOTS potvrdzuje, že sme tu správne. Vrhnem sa na najbližšie pradienko, ohmatávam ho a ovoniavam a neviem prestať. Fantastické! Je tu len pár klbiek, ale je to nádherné jemnulinké 19 mikrónové plne certifikované organické extra fein merino... Maschine washable?! Doteraz som niečo také v rukách nemala. Pri úprave superwash sa bežne používa množstvo meďnatých a chlórových zlúčenín a to sa s ekológiou naozaj neráči. Rosy green wool je úžasná fajnovosť. So Semillami to bude dokonalý tandem. Mladí majitelia zjavne vedia, aké je to byť malý a sú veľmi ochotní. Na mieste objednávam.

Je o päť šesť, všetci odchádzajú a my sme ešte neboli pozrieť Rowan. Koncernu COATS právom náleží jedna z najväčších expozícií. Všetky ich značky sú pokope - Schachenmayr, SMC select, Anchor, Regia aj Rowan. Veľkorysosť a zmysel pre atmosféru sú očividné aj na malom priestore, ktorý má značka Rowan v expozícii materskej firmy k dispozícii. Rowan je značka výborných dizajnérov. A tiež čarovných nálad. Technická dokonalosť strihov a vynikajúce priadze, prostredníctvom ktorých ich vytvárajú sú samozrejmé tak akosi mimochodom. Pekný záver.

Pred figurínami v krásnych svetroch sa hromadia vrecia s odpadkami. H + H 2014 končí ...

otografie z veľtrhu