Priadze na pletenie

Ako si vybrať pletaciu priadzu

Nájdite si čas a prečítajte si články v sekcii Užitočné informácie o materiáloch, pletacích priadzach, údržbe úpletov a pomôckach.
Pri výbere priadze posudzujte najmä vlastnosti materiálu a náročnosť údržby.

1.vlastnosti materiálu

Nekupujte veľmi chúlostivé materiály na modely určené na každodenné používanie a naopak, na slávnostné modely ich smelo použite. Myslite na to, že rovnaký model z hladkého merina, bavlny alebo buretového hodvábu vyznie celkom inak. Väčšina prírodných materiálov sa dá nosiť celoročne, len ľan je pre svoju chladivosť vhodný skôr na leto. Ak chcete pliesť podľa návodu, ale z iného materiálu, počítajte s možnými odchýlkami v spotrebe priadze. Zapracujete pritom do svojich úvah najmä skutočnosť, že bavlna, ľan a viskóza sú zvyčajne menej objemné ako ovčia vlna, takže jej budete potrebovať o niečo viac ako vlny. Objemované priadze a priadze s vlasom sa zvyčajne pletú na výrazne hrubších ihliciach, aby úplet nebol „zbitý“ a spotreba je preto nižšia.
Vždy si pred pletením urobte skúšobnú vzorku a podľa výsledku si včas zabezpečte dostatok materiálu.

2.náročnosť údržby

Ručné pranie niekoľkých vecí z Vášho šatníka nie je nič náročné, ale ak pletiete pre škôlkárov, mladších školáčikov, alebo napríklad pre syna bývajúceho na internáte, ktorý si začína sám prať, zvážte nákup vlnenej priadze s úpravou superwash (vhodné na pranie v práčke).



Akú priadzu a koľko

Priadze kúpte radšej o klbko viac ako menej. Zháňať jedno chýbajúce klbko konkrétnej farebnej šarže je nadľudská a zbytočne vyčerpávajúca úloha.

Zvláštnu pozornosť venujte výberu pletacích priadzí určených na odevy pre deti.
Bez ohľadu na vek, pre všetky deti (a nielen pre deti) sú najvhodnejšie prírodné materiály.

Je celkom nevhodné používať na pletenie detského (a najmä kojeneckého) oblečenia syntetické priadze. Aj zmesové materiály s polyakrylom, ktorý sa do lacných a do u nás stále najdostupnejších priadzí pridáva najčastejšie, nie sú najlepšie. Nie sú priedušné a pokožka sa v nich dostatočne nevetrá. Produkujú elektrostatický náboj a priťahujú špinu. A navyše ich izolačné vlastnosti sú oproti čistej vlne mizerné.

Ak môžete, pre najmenšie bábätká vyberajte čisto vlnené a bavlnené priadze - ak budú ekologicky spracované, tým lepšie. Spoľahnúť sa môžete na jemnú merino vlnu s označením superfein či extrafein. Úprava superwash je pre mnohých vítaným bonusom. Vyberajte radšej priadze bez výrazných chĺpkov - teda nie mohér a angoru a myslite aj na to, že  alpaka má tiež jemné chĺpky.

Aby bolo bábätkám pohodlne, používajte skôr tenké priadze – vačšina baby priadzí má návin okolo 160-180m/50g  a odporúčané ihlice č.3. Nie je to náhoda. Bábätko sa síce spočiatku takmer nehýbe, ale v pancieri z hrubej priadze mu to rozhodne neuľahčíte.

Keď je dieťatko už väčšie a pohyblivé, skúste pestrofarebnú vlnu s možnosťou prania v práčke. Na praktické a krásne detské modely nájdete širokú ponuku priadzí. Špičkové ručne farbené priadze aj cenovo veľmi výhodné 100% vlnené samovzorujúce priadze, s ktorými pri minimálnej námahe a pletiarskej zručnosti docielite skvelé výsledky. Ak ste hravejšie typy, skúste samovzorovacie priadze kombinovať s jednofarebnými, upliesť niečo s tradičnými nórskymi vzormi alebo vypliesť deťom na svetrík obľúbený obrázok.

Keď vás farby omrzia, pokojne siahnite po jednofarebných alebo prírodných t.j. nefarbených priadzach. Trocha pokoja, nadčasovosti a elegancie nezaškodí ani detskému šatníku.