Ihlice na pletenie

Kvalitné a správne vybraté ihlice na pletenie zásadne ovplyvňujú komfort pri pletení a výsledky vašej práce. 
Je potrebné si uvedomiť, že dokonalé univerzálne ihlice neexistujú. Je to presne tak ako s iným náradím.

Musíte posúdiť niekoľko vecí na to, aby ste si ihlice správne vybrali :

  • materiál, z ktorého sú ihlice vyrobené
  • techniku pletenia, ktorú hodláte použiť
  • vaše osobné danosti a materiál priadze, z ktorej budete pliesť

Vždy sa nájdu správne ihlice. Len treba hľadať, vyberať a skúšať.

 

Výber ihlíc podľa materiálu

Bambusové ihlice

Bambus je v súčasnosti asi najobľúbenejším materiálom na výrobu pletacích ihlíc. Bambus je pevnejší a pružnejší ako drevo a dá sa ľahko a presne opracovať. Do dokonalosti sú dovedené aj rôzne druhy povrchových úprav bambusových ihlíc. Bambusové ihlice môžu ostať prírodné alebo môžu byť lakované či voskované.

Bambusové ihlice sú hladké, ľahké, primerane pružné a teplé a na rozdiel od kovových ihlíc nevydávajú žiaden (pre mnohých nepletúcich) nepríjemný zvuk. Pri pletení na bambusových ihliciach nebudete rušiť manžela pri sledovaní televízie ani prednášajúceho na prednáške. Jediným negatívom bambusových ihlíc je ich nižšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu oproti kovovým ihliciam a možnosť, že tenké (do č. 3,5) sa môžu vo vlhku mierne prehnúť, čo však na ich funkčnosť nemá žiaden vplyv – len sa horšie skladujú. Ak ste ešte neplietli na kvalitných bambusových ihliciach, určite to skúste. Kontakt s prírodným materiálom ihlíc výrazne umocňuje zážitok z pletenia krásnych prírodných materiálov.


Drevené ihlice

Drevo je spolu s oceľou asi najstarším materiálom na výrobu ihlíc. Na rozdiel od oceľových ihlíc sa drevené ihlice stále masovo používajú. Ide najčastejšie o lakované brezové drevo. Jeho nevýhodou je menšia pružnosť ako má bambus, menšia mechanická odolnosť ako má kov a možná reakcia na zmeny vlhkosti, pri ktorých sa tenšie ihlice môžu mierne prehnúť. Výhodou je príjemný teplý povrch, nehlučnosť a primeraná klznosť. Pri veľkých hrúbkach (asi od č.6) a pri občasnom pletení alebo háčkovaní veľmi hrubých materiálov drevo výborne nahradí plastové ihlice, najmä pokiaľ nechcete hneď investovať do kvalitnejších pomôcok z bambusu. Brezové ihlice zostávajú súčasťou modernej pletiarskej výbavy.

Kvalitatívnu aj dizajnovú výnimku medzi bežnými drevenými ihlicami tvoria drevené ihlice s obchodným označením Symfonie Wood od indickej značky Knit Pro. Ide o lakované brezové ihlice vyrobené sústružením zo zlepených farebne namorených doštičiek, čo dáva ihliciam výrazne vyššiu pevosť. Ihlice sú dokonale povrchovo opracované, majú pomerne úzku a skôr ostrejšiu špičku a pletie sa na nich naozaj výborne. Nemusí vás ľakať ani ich tmavšia farebnosť (väčšine ľudí neprekáža ani pri tmavších materiáloch a pri svetlých priadzach je to skôr výhoda). Výborné spracovanie a atraktívny vzhľad spôsobili, že tieto ihlice patria k najžiadanejším najmä v praktickom prevedení okrúhlych ihlíc s vymeniteľnými lankami. K dispozícii sú ako cenovo výhodné sady, ale aj ako samostatné špičky a lanká. Špičky sa vyrábajú v dvoch dĺžkach - štandardné 12 cm dlhé a kratšie 9 cm, ktoré sú určené na spracovávanie menších obvodov.

Výpočet drevených ihlíc by nebol úplný, keby sme zabudli na luxusné prevedenia drevených ihlíc, ktoré sa vyrábajú so vzácnych tropických drevín ako je eben, mahagón či ružové drevo. Vzhľadom k materiálom, jedná sa skôr o výnimočné, hoci plne funkčné lahôdky.


Hliníkové ihlice

Spolu s bambusom je hliník najpoužívanejší materiál na výrobu ihlíc. Hliníkové ihlice sú odolné, ľahké a lacné. Podľa povrchovej úpravy môžu byť viac alebo menej klzké. V malých hrúbkach sú určite pevnejšie ako bambusové. Jediným záporom je chladnejší povrch a charakeristický zvuk, ktorý vydávajú pri pletení. Poznám však ľudí, ktorým by kovový klepot ihlíc pri práci naozaj chýbal. Pre tých, ktorí chcú investovať čo najmenej sú hliníkové ihlice veľmi dobrá a plne funkčná voľba.


Oceľové ihlice

Mnohí z nás si ešte živo pamätajú hrdzavejúce, ťažké ihlice na ktorých plietli naše staré mamy. Aj oceľové ihlice však majú právo na život. Najmä v tých najtenších hrúbkach (pod 3 mm). Oceľové ihlice boli v Európe zrejme prvými masovejšie používanými nástrojmi na štrikovanie, pretože prvé európske úplety boli veľmi jemné a patrili do kategórie luxusného tovaru. Najznámejšie sú zrejme hodvábne pančuchy, vyrobené z veľmi jemnej priadze a teda s použitím veľmi jemných nástrojov. Dobre spracované veľmi tenké ponožkové oceľové ihlice s kvalitnou povrchovou úpravou sú takmer nezničiteľné a stále si môžu nájsť svojich priaznivcov.


Poniklované ihlice

Ihlice z poniklovanej mosadze predstavujú najvyššiu kvalitu medzi kovovými ihlicami. Odolný, dokonale hladký a klzký povrch je predurčený na plynulé pletenie a výborne sa hodí na spracovanie priadzí s nepravidelnou štrkuktúrou (buklé, froté, nepravidelné ručne pradené materiály) Na priadze s vlasom (mohér, angora) či veľmi jemné tzv. krajkové - lace priadze. Pre svoju „živosť“ obyčajne vyhovujú skôr skúsenejším pletiarkam.

Vzhľadom k váhe mosadze sa najčastejšie z tohto materiálu vyrábajú kruhové ihlice. Absolútnou svetovou špičkou v tejto oblasti sú ihlice značky Addi, ktoré sú dostupné nielen ako fixné kruhové ihlice ale niekoľko rokov už aj ako vymeniteľné ihlice pod výstižným názvom addi-click.


Karbónové ihlice

Najnovší prírastok medzi materiálmi používanými na výrobu ihlíc – karbónové vlákno - je reprezentovaný ihlicami Karbonz firmy Knit Pro. Karbónové ihlice s mosadznými poniklovanými špičkami sú hladké, mimoriadne ľahké, pružné ale veľmi pevné a preto je tento materiál prednostne používaný na výrobu tenkých ihlíc. Kombinácia veľmi hladkej, klzkej špičky a menej klzkého na dotyk akoby „dreveného“ povrchu tela ihlice je veľmi príjemná a praktická. Predpokladám, že najmä v malých hrúbkach si karbónové ihlice rýchlo nájdu svojich fanúšikov.

 

Výber ihlíc podľa techniky pletenia


Základné techniky pletenia z hľadiska používania rôznych typov ihlíc sú pletenie tam a späť, alebo pletenie do kruhu.

Pletenie tam a späť

Pri pletení v lícových a rubových radách sa používajú klasické rovné ihlice. Štandardná dĺžka rovných ihlíc je 35 cm. Ihlice majú jeden koniec vytvarovaný do špičky a druhý ako zarážku (najčastejšie guličku alebo valček) aby očká z ihlice nespadli.

Na rovných ihliciach sa dá upliesť takmer všetko ak sa zmierite s nutnosťou zošívať aj to, čo by ste pri pletení do kruhu zošívať nemuseli.


Kruhové ihlice

Pri pletení do kruhu sa používajú kruhové ihlice, alebo sada piatich krátkych ihlíc tzv. ponožkových ihlíc Ide o techniku, pri ktorej vzniká akýsi „tubus“. Pletiete bez okrajov a stále z lícnej strany čo je obrovská výhoda napríklad pri vypletaní zložitých farebných vzorov. Je určená na zhotovovanie bezšvových úpletov, nevyhnutná na úhľadné ukončovanie výstrihov, najpoužívanejšia na pletenie ponožiek, rukavíc a čiapok.

Kruhové ihlice tvoria dve cca 12-15 cm dlhé špičky spojené rôzne dlhým plastovým lankom. Dĺžka kruhovej ihlice sa meria od jednoho konca po druhý, od špičky po špičku. Najčastejšie používanou dĺžkou kruhových ihlíc pre bežnú prácu do kruhu je 60 a 80cm. Ak chcete pliesť technikou „magic loop“ potrebujete ihlicu dlhú 100 -120cm.

Hlavným kritériom pre funkčnosť kruhových ihlíc je kvalita spoja medzi špičkou a lankom a nekrútivosť lanka. Len na kvalitnej kruhovej ihlici nebudete musieť každé očko ťažko súkať cez pripojenie lanka k špičke a úplet sa na lanku nebude neustále skrúcať.
Navyše na kruhových ihliciach sa dá pliesť aj v radách tam a späť a kruhové ihlice sú spratnejšie ako rovné ak sa budete s pletením presúvať.

Ak budete na okrúhlych ihliciach pliesť do kruhu napr. bezšvové svetre, obojstranné šály alebo sukne, mala by dĺžka ihlice približne zodpovedať obvodu vášho diela. Obvod úpletu môže byť dlhší, ale určite nie kratší. Toto je najväčšia slabina fixných kruhových ihlíc. Keď zmenšíte obvod výrobku, musíte vymeniť ihlicu za menšiu.

Samostatnou kategóriou medzi kruhovými ihlicami sú vymeniteľné ihlice t.j. kruhové ihlice s vymeniteľnými špičkami. Predstavujú momentálne najobľúbenejšiu skupinu ihlíc a často technologický vrchol v ich výrobe. Princíp je jednoduchý: máte sadu samostatných špičiek a rôzne dlhé plastové lanká, ktoré môžete k špičkám pripojiť. Navyše môžete lanká medzi sebou navzájom spájať a tým ich predlžovať. Získate tak veľké množstvo rôzne dlhých a hrubých ihlíc takmer na všetky druhy pletiarskych činností (ak poznáte techniku „magic loop“ upletiete na nich aj klasické bezšvové ponožky a môžete rovno aj dve naraz :-)

Hlavný fígeľ je v tom, aby spoj medzi špičkou bol rovnako „hladko priechodný“ ako na kvalitnej pevnej kruhovej ihlici a zároveň spoľahlivý a pevný. Výrobcovia nám ponúkajú dve základné riešenia. Skrutkovací spoj aký majú vymeniteľné ihlice KnitPro, alebo click zámok, ktorý používa firma Addi pri ihliciach addi-click. Obidva spoje fungujú výborne.

Ak máte k lankám špeciálne koncovky, môžete na lanku bezpečne odložiť rozpracovaný diel napr. keď pletiete klasický „škandinávsky“ pulóver s kruhovým sedlom.

Sada piatich krátkych ihlíc označovaných tiež ako ponožkové ihlice sa používa na kruhové pletenie menších rozmerov. Pletieme nimi hlavne ponožky, rukavice a čiapky. Ihlice sú na oboch koncoch špicaté. Pri práci s nimi máte na štyroch ihliciach rovnomerne rozložené očká a piatu používate ako pravú ihlicu pri pletení na dvoch ihliciach. Môžete použiť všetkých 5, ale niekedy stačia aj 4. Najobvyklejšie dĺžky sú 15 a 20cm. Ponožky a rukavice sa nejlepšie pletú na tých 15cm dlhých. Pri skladovaní rozpracovanej práce hrozí zvýšené riziko vyvlečenia očiek z ihlíc a preto je dobré použiť špeciálne puzdro alebo jednoduché zarážky, ktoré skĺznutiu očiek z ihlíc zabránia a počas skladovania nepoužívaných ihlíc zabezpečia, aby sa vám jedna niekam nezapatrošila. K ponožkovým ihliciam patria samozrejme ponožkové priadze.

Ihlice na ponožky sa vyrábajú v 3 základných dĺžkach, pričom 20 cm sa považuje za štandard. 15 cm je dĺžka vhodná na štrikovanie menších dámskych a detských ponožiek a rukavíc a 10 cm je špeciálna dĺžka určená na pletenie prstov na prstových rukaviciach pre tých, ktorí sa odmietajú zmieriť s večne zavadzajúcimi dlhšími ihlicami. Ja ich rada používam ako rovné pomocné ihlice pri pletení osmičiek z tenších materiálov.

 

Výber ihlíc podľa materiálu, z ktorého budete pliesť a vašich osobných daností

Hrúbka ihlíc

Aby ste dosiahli správnu hustotu úpletu, je potrebné prispôsobiť hrúbke priadze aj hrúbku ihlíc. Preto sa všetky typy ihlíc vyrábajú v rôznych hrúbkach.
V medzinárodnom meradle sa môžete najčastejšie stretnúť s troma základnými číslovaniami: európske číslovanie (metrické), anglické číslovanie a americké číslovanie.
Nasledujúca tabuľka Vám pomôže jednoduchšie sa zorientovať.

 Porovnávacia tabuľka číslovania pletacích ihlíc

USA 0 1  -  2  - 3 4 5  -  6  7  8  9  10  10,5  -  -  11  12  13
EU (mm) 2 2,25  2,5  2,75  3  3,25  3,5  3,75  4  -  4,5  5  5,5  6  6,5  7  -  8  9  10
UK  14  13  -  12  11  10  - 9  8  -  7  6  5  4 3  2  1  0  00  000

 

 



Vyberte si ihlice, na ktorých budete pliesť podľa toho, čo vám najviach vyhovuje – drevené alebo kovové, ťažšie či ľahšie, ostré alebo tupejšie. Závisí to len na vašom osobnom vkuse. Berte do úvahy najmä vaše pletierske skúsenosti a materiál, ktorý budete spracovávať.

Zakončenie ihlice -  tvar špičky

Tupý a kratší koniec zabezpečí, že si nepopicháte pravý ukazovák ak si ním občas pri pletení pomáhate. Čím tenšie ihlice a pevnejší úplet, tým dopichanejší prst. Pletenie lícového žerzeja je na kratšej špičke plynulejšie a rýchlejšie. Pri pletení z voľne spradených priadzí tupá špička minimalizuje častý problém, kedy pravou ihlicou nenaberiete celé očko, ale špička sa zapichne medzi vlákna priadze.

Ostrejšie a dlhšie "lace" konce budú neoceniteľné pri pletení krajkových vzorov aj pri spracovaní priadzí s vlasom ( napr. lace priadze s kid mohérom), keď v zhluku vlákien potrebujete spoľahlivo nájsť hlavnú "niť". Rovnocenným dôvodom je aj to, že niekto má ostré špičky jednoducho radšej.

Zvážte nasledujúce rady:

Na učenie a prvé projekty sú ideálne rovné ihlice strednej hrúbky č.4 -4,5mm. Pre deti zvoľte radšej kratšie asi 25 cm dlhé ihlice. Najvhodnejšia je pevne pradená hladká pružná ovčia vlna. S takou vám pôjde učenie ako po masle. Pre väčšinu začiatočníkov tiež platí, že majú sklon priadzu silno uťahovať.

Ak máte sklon priadzu silno uťahovať skúste menej klzké ihlice napr. bambusové alebo drevené. Pokojne používajte aj o číslo hrubšie ihlice ako odporúča výrobca priadze (ja obyčajne potrebujem ihlice o ½ čísla väčšie). Rozhodujúci je výsledok a váš pocit pri pletení. Pri pletení na ihliciach tenších ako 3,5 použite kovové alebo karbónové ihlice, ktoré určite nezlomíte.

Ak budete pliesť z veľmi hrubej priadze (odporúčané ihlice viac ako č.6), použite čo najľahšie ihlice. Bambusové alebo drevené ihlice. Plastové ihlice osobne neobľubujem, ale uznávam, že v tomto prípade vám urobia rovnakú službu. Výborná voľba sú aj kruhové ihlice, pretože špičky sú podstatne kratšie a teda ľahšie.

Ak budete pliesť z priadze s minimálnym zákrutom alebo veľmi voľne zosúkanej viacvláknovej priadze zoberte si ihlice s okrúhlejšou špičkou, ktorá bude menej často nechcene „zachádzať“ do vnútra priadze.

Ak chcete pliesť z veľmi tenkých ( lace ) alebo jemných mohérových či angorských priadzí krajkové vzory vezmite hladké, najlepšie kovové ihlice s predĺženou ostrou špičkou, pretože krajkové pletenie vyžaduje precíznosť a rovnomernosť.

 

 ihlice na pletenie

Ihlice na pletenie v našej ponuke.